Kompozytor, trębacz, multiinstrumentalista, edukator i podróżnik.
W swojej twórczości sięga do różnorodnych stylów muzycznych, takich jak jazz, XX-wieczna muzyka klasyczna, etniczne brzmienia oraz nowoczesna muzyka improwizowana i eksperymentalna.
Charakteryzuje się nieustannym ruchem, odwiedzając różne miejsca i kultury, w których tworzy unikalne połączenia dźwiękowe. Fascynują go nieformalne, bezpośrednie spotkania, które wykraczają poza muzykę.
Jednym z kluczowych obszarów jego działań są, jak sam je określa, podróże w głąb siebie i dźwięku. W 2019 roku, jako pielgrzym-muzyk, przeszedł samotnie 4186 km z granicy ukraińskiej do Santiago de Compostela. Podczas półrocznej wędrówki zrealizował ponad 100 nagrań swoich solowych impresji w różnych przestrzeniach sakralnych, badając akustykę wybranych miejsc.
Ciekawość poznania sprawia, że reaguje na interesujących ludzi, w tym wybitne indywidualności muzyczne. Te spontaniczne spotkania prowadzą do wyjątkowych porozumień na głębokim poziomie. Ważnymi momentami w jego życiu były wizyty u Antoina Rooneya w Nowym Jorku, współpraca z mistrzem bębnów Ngoma Kheri Muhmed Kombo oraz czas spędzony z kontrabasistą Barre’em Philipsem we Francji, gdzie nagrywał swoje improwizacje w starej kapliczce w Vin Sur Caramy, łącząc muzykę z modlitwą i medytacją. Podobne doświadczenia miały miejsce podczas muzycznych wypraw w Himalaje, pobytu w norweskich górach czy pieszej wędrówki do Litwy, zakończonej spotkaniem z młodą sceną muzyki improwizowanej.
Damasiewicz, podróżując po całym świecie, reaguje na nowe sytuacje i miejsca, w których wchodzi w interakcję dźwiękową, eksperymentując z akustyką, obiektami i instrumentami. Odbył muzyczne podróże do Afryki, Azji, Ameryki Północnej i wielu krajów Europy.
Jego twórczość można usłyszeć w różnych autorskich projektach, takich jak wieloosobowy zespół „Power Of The Horns” oraz kameralne tria „Mnemotaksja”, „Into the Roots”, „Vienesse Connections” czy „ImproGraphic”. Tworzy również utwory orkiestrowe, takie jak „Hadrons” (kwintet symfoniczny z improwizatorami) oraz „Suita 29” (orkiestra improwizatorów). Jego kompozycja „Some Kind Of Greek Story”, oparta na delfickich sentencjach, została zamówiona przez Casa de Musica w Porto. Damasiewicz współpracował również w projektach, w których był współliderem lub współautorem, takich jak „VeNN Circles”, „Red Trio Quintet”, „Hangar Music”, „Elements” oraz „Sesto Elemento” z Maciejem Garbowskim. Znamiennym dla jego filozofii jest duet z Dominikiem Wanią „The Way The Truth and The Life”.
Występował z takimi artystami jak Jason Moran, James Carter, Tomasz Stańko, Lotte Anker, Magda Mayas, Phil Minton, Jeb Bishop, Andrzej Bauer, Dave Rempis, Michael Zerang, Paul Nilsen Lowe, Skalpel, Jon Falt, Satoko Fuji, Rodrigo Amado, Zdzisław Piernik, Per Zanussi, Marcin Masecki oraz Cezary Duchnowski. Koncertował w prestiżowych miejscach, w tym na London Jazz Festival, North Sea Jazz Festival, Vancouver Jazz, Lincoln Center Dizzy’s Club, Tokyo Jazz Festival, Jazz Jamboree, Jazztopad, Manchester Jazz, Krakowskiej Jesieni Jazzowej, Ad Libitum, Musica Polonica Nova, Music Biennale Zagreb, Solidarity Of Art, Isai Festival Chennai, Ars Musica oraz Java Jazz Festival.